Konečne sa dožil uznania, alebo Japonské technické dedičstvo

Autor: Slavka Sakata | 14.11.2012 o 2:34 | (upravené 14.11.2012 o 2:57) Karma článku: 8,71 | Prečítané:  806x

Kdesi som čítala, že Steve Jobs a Apple produkty zmenili životný štýl ľudí na celom svete. Veru zmenili, môj muž trávi so svojím iphonom viac času ako so mnou. Hrá sa s iphonom pri jedle doma, pri jedle v reštaurácii, pri chôdzi, vo vlaku, pred spaním. (vôbec mi to nevadí!) Občas mi nadšene ukazuje novú aplikáciu, väčšinou je to hlúpa hra. (teším sa s ním!) Iphone rozhodne zmenil náš životný štýl. (mám na seba viac času.) No vynálezy, čo treba oceniť za to, že zmenili životný štýl, sú rôzne. Aj tu v Japonsku. Aj keď tak trochu záleží aj od definície životného štýlu.

V Japonsku existuje "technické dedičstvo." Tak ako má UNESCO svoj zoznam svetového kultúrneho dedičstva, tak Japonské združenie strojných inžinierov má svoj zoznam technického dedičstva. Každý rok ocení niekoľko japonských produktov alebo technológií podľa kritérií originality a prínosu ku kvalite života ľudí. Tento rok bol ocenený okrem iných aj záchod. O výnimočnosti japonských záchodov som sa zmienila už tu, no že to dotiahnu až na technické dedičstvo, to som nečakala. Špecialitou záchodu Washlet G od firmy TOTO je, že umyje po použití zadok teplou vodou. Keď záchod prišiel na trh v roku 1980, v Japonsku nebol zvyk umývať si po použití zadok vodou. Podľa článku si však "záchod získal výbornú povesť vďaka vynikajúcemu výkonu a stal sa obrovským hitom." "Ocenením záchodu bola uznaná jeho historická hodnota ako produktu, ktorý zmenil životný štýl Japoncov, keďže dnes ma washlet záchod 70 percent japonských domácností."

Tuším som zase v ďalšej oblasti celé roky prichádzala o cenný zážitok. Nabudúce sa nechám umyť na záchode u svokrovcov, keď už majú doma také cenné technické dedičstvo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?