Rozmazaná úvaha o japonských službách

Autor: Slavka Sakata | 1.9.2012 o 10:09 | (upravené 1.9.2012 o 11:09) Karma článku: 11,74 | Prečítané:  840x

Veci nie sú čiernobiele. Mám známych, čo hovoria, že milujú Japonsko. A mám známych, ktorí ho nenávidia. No veci, ktoré na Japonsku niektorí milujú a iní nenávidia, sú často tie isté. Napríklad služby.

Japonskí predavači/predavačky, čašníci/čašníčky, hotelová recepcia, pracovníci pošty či banky, sú milí. Niekedy je úsmev fakt prirodzený, niekedy je trochu nasilu (viď mladých brigádnikov v convenience obchodoch). Ale vždy sú ochotní a slušní.

Táto úroveň služieb je jedna vec, ktorá sa veľa ľuďom na Japonsku páči.

"Iraššaimasééé!"

Iraššaimasé na vás kričia v Japonsku predavači namiesto pozdravu. Vy - zákazník, nepoviete nič. Žiadne konnničiwa, dobrý deň. Zákazník je pán, a pán nemusí byť extra milý. Stačí, aby nakúpil.

Aj ja už kričím iraššaimasé v našej tofu dielni, keď vojde zákazník, a automaticky zdvíham lícne svaly, aby hlas znel priateľskejšie. Tak nás učili na hlasovom tréningu v (japonskej) tlmočníckej škole. Jasné, že najlepšie je, keď je pozdrav od srdca. Ale aby to znelo ešte viac od srdca, pre istotu zdvihneme pri rozprávaní lícne svaly. (Pozor, aby z toho nebola grimasa.) Japonskí zamestnanci v službách majú lícne svaly zdvihnuté asi aj keď spia.

A toto iraššaimasé je niečo, čo niektorým cudzincom v Japonsku prekáža. Prehnaná milota a falošná srdečnosť. Vraj "Japonci sa pretvarujú."

Čo si vyberiete?

Môj názor: Znudených a neochotných tvárí som si na Slovensku v obchodoch a na úradoch užila dosť. Ochota, aj keď viem, že je len pracovne povinná a možno nie úprimná, je príjemnejšia. Byť milý k zákazníkovi, aj keď sa človek ráno pohádal s mamou alebo sa mu pokazilo auto, je znak profesionality, nie falošnosti. Aspoň tu v Japonsku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?