Ako Komenský s osudom vybabral

Autor: Slavka Sakata | 15.2.2012 o 10:00 | (upravené 26.2.2012 o 5:37) Karma článku: 10,74 | Prečítané:  326x

Niektorí ľudia sa osudovo stretnú so svojím povolaním. Niektorí sa s ním osudovo minú. Techniky, ako vybabrať s osudom skúmali už pravekí Gréci a Rimania (podľa zachovaných informácií neúspešne). S osudom bojujeme dodnes, niektorí ho vinia, niektorí mu ďakujú, aj keď vlastne dodnes nevieme, či existuje. Do zbierky osudových metafor prispel aj J. A. Komenský, a vybabral s osudom tak obdivuhodne, že to stojí za zmienku. Vlastne nie Komenský, ale jeho Pútnik v Labyrinte. Tak geniálne jednoduché riešenie, až je z toho človek sklamaný.

Zadanie:

Pútnik cestuje po meste. Sprevádzajú ho ujo Všezvěd Všudybud a Mámení. Pri bráne vidia dav mladých ľudí a starca s veľkým medeným hrncom, z ktorého si mladí po jednom niečo vyťahujú. Sú to ceduľky. Každý si prečíta svoju ceduľku a vyberie sa do tej či onej ulice v meste, niektorí sa pritom tešia a výskajú od radosti, iní sa smutne vlečú svojím smerom.

Pútnik nahliadne do ceduliek. Jeden má napísané "Panuj" a iny "Slúž," tento si vytiahol "Píš," tamten "Or" a ďalší "Bojuj."

Na otázku, čo to znamená, Všezvěd Pútnikovi vysvetlí: "Tu sa rozdeľujú povolania, kto bude na čo vo svete užitočný, a správca na losmi je Osud, od ktorého si musí každý vziať inštrukcie a podľa nich sa riadiť."
Osud je nevraživý starec.

Mámení postrčí Pútnika, aby si tiež vytiahol svoj los. To sa Pútnikovi nechce. Ktovie čo si vytiahne? Má to nechať len tak na náhodu? Je však pod tlakom - zdá sa že každý musí mať svoju ceduľku, bez výnimky.

Pútnik príde s originálnym riešením.
Čo urobí?

Možnosti:

A. Ťahá z hrnca a vytiahne si žolíka. Žolík je zameniteľný za všetko, je po probléme.
B. Ťahá z hrnca ale los roztrhá ešte predtým, než sa naň pozrie. Oslobodený od osudu, môže si robiť čo chce.
C. Neťahá z hrnca ale dá dedovi Osudovi po papuli. Uľaví sa mu.
D. Neťahá z hrnca ale deda Osuda poprosí, či by to nešlo inak. Dostane od neho špeciálnu ceduľku.

foto: Japonsky preklad labyrintu

Odpoveď:

D je správne. Pútnik sa starcovi slušne prihovorí, vysvetlí mu, že prišiel do sveta s úmyslom najskôr si všetky veci prezrieť a potom si vybrať to, čo sa mu bude zdať najlepšie, a poprosí, či by sa to nedalo nejako zariadiť, aby nemusel dostať pridelené niečo naslepo.

Dedo Osud, rád že sa konečne niekto z davu ozval, mu nato: "Vidíš, že iní tak nerobia, len sa držia toho, čo sa im podá alebo naskytne. Ale keď si to tak žiadaš, dobre." A napísal Pútnikovi ceduľku "Speculare" (Dívaj sa. Pýtaj sa).

Stačilo sa slušne spýtať a dostal špeciálny status.

Tak sa vybavuje protekcia u osudu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?