reklama

Vianočná torta?

Ľudia sa ma pýtajú: "Aj u vás na Slovensku máte na vianoce tortu?" Nie, u nás nemá na vianoce nikto narodeniny, tortu nemáme (No dobre, Ježiško má narodeniny, ale ten dostane šiesteho januára kadidlo a tak).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Novoročné jedlo osečirjóri
Novoročné jedlo osečirjóri 

Symbolom vianoc v Japonsku je z neznámeho dôvodu torta zdobená bielou šľahačkou a jahodami. Pôvod tejto anomálie je nejasný, no zdá sa že torta v tom mala prsty už od začiatku. Výpoveď jedného japonského známeho, vek 61 r.: pamätá si z detstva, ako v škole každý rok kreslil tortu keď dostali za úlohu nakresliť vianoce. Vianoce v Japonsku sú rýchlokvasený importovaný sviatok s komerčnou históriou cca 50 rokov. To, čo je na Slovensku Štedrý deň a Prvý a Druhý sviatok vianočný, to sú v Japonsku bežné pracovné dni. Obchodné domy plné vianočných stromčekov a santaklausov a vianočné melódie ála Džinglbels dotvárajú ten správny imidž sviatku bez koreňov. Inokrajec v Japonsku sa môže zo všetkých síl snažiť vyvolať vianočnú atmosféru aspoň medzi stenami svojho bytu, vybalí medovníčky od mamy zo Slovenska, zapriahne japonského manžela do zdobenia stromčeka (ktorý si k tomu otvorí pivo a pustí rockové pesničky), navarí vianočnú polievku, no výsledok je... pesimista by povedal že taký nemastný neslaný, optimista by povedal že dosť na to aby sa človek vyhol vianočnej depresii. Vďakabohu aspoň za tie medovníčky a vianočné oblátky od mamy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Zato Nový rok v Japonsku sa oplatí. Japonský Nový rok je ako slovenské Vianoce:

- Tri dni voľna: Slovensko 24.-26. december, Japonsko 1.-3. január
- Všetci sa vracajú domov k rodine. Predvianočné/prednovoročné vlaky sú preplnené.
- Jedia tradičné sviatočné jedlo: na Slovensku Štedrá večera, v Japonsku novoročné Osečirjóri.
- Zdobia obydlie: to čo je na Slovensku vianočný stromček, by bola v Japonsku napríklad šimenawa z ryžovej slamy alebo kagamimoči.
- Dodržiavajú tradičné zvyky: na Slovensku idú ľudia na polnočnú omšu, v Japonsku idú 1. januára o polnoci alebo ráno na Hacumóde - pomodliť sa do budhistického alebo šintoistického chrámu.
- Podniky sú zatvorené, ulice poloprázdne lebo všetci sú doma s rodinou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo z toho vyplýva? Ak chcete oslavovať vianoce v Japonsku, radšej ich presuňte na Nový rok. Nový rok tu má korene, a tak sa oň človek môže pokojne oprieť a oddýchnuť si. Od budúceho roka sa budem tešiť radšej naň. 

Slavka Sakata

Slavka Sakata

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezabijem ani muchu. Pokial nie je velmi otravna. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu