Vianočná torta?

Autor: Slavka Sakata | 31.12.2011 o 3:05 | (upravené 31.12.2011 o 5:24) Karma článku: 8,34 | Prečítané:  1652x

Ľudia sa ma pýtajú: "Aj u vás na Slovensku máte na vianoce tortu?" Nie, u nás nemá na vianoce nikto narodeniny, tortu nemáme (No dobre, Ježiško má narodeniny, ale ten dostane šiesteho januára kadidlo a tak).

Novoročné jedlo osečirjóriNovoročné jedlo osečirjóri

Symbolom vianoc v Japonsku je z neznámeho dôvodu torta zdobená bielou šľahačkou a jahodami. Pôvod tejto anomálie je nejasný, no zdá sa že torta v tom mala prsty už od začiatku. Výpoveď jedného japonského známeho, vek 61 r.: pamätá si z detstva, ako v škole každý rok kreslil tortu keď dostali za úlohu nakresliť vianoce. Vianoce v Japonsku sú rýchlokvasený importovaný sviatok s komerčnou históriou cca 50 rokov. To, čo je na Slovensku Štedrý deň a Prvý a Druhý sviatok vianočný, to sú v Japonsku bežné pracovné dni. Obchodné domy plné vianočných stromčekov a santaklausov a vianočné melódie ála Džinglbels dotvárajú ten správny imidž sviatku bez koreňov. Inokrajec v Japonsku sa môže zo všetkých síl snažiť vyvolať vianočnú atmosféru aspoň medzi stenami svojho bytu, vybalí medovníčky od mamy zo Slovenska, zapriahne japonského manžela do zdobenia stromčeka (ktorý si k tomu otvorí pivo a pustí rockové pesničky), navarí vianočnú polievku, no výsledok je... pesimista by povedal že taký nemastný neslaný, optimista by povedal že dosť na to aby sa človek vyhol vianočnej depresii. Vďakabohu aspoň za tie medovníčky a vianočné oblátky od mamy.


Zato Nový rok v Japonsku sa oplatí. Japonský Nový rok je ako slovenské Vianoce:

- Tri dni voľna: Slovensko 24.-26. december, Japonsko 1.-3. január
- Všetci sa vracajú domov k rodine. Predvianočné/prednovoročné vlaky sú preplnené.
- Jedia tradičné sviatočné jedlo: na Slovensku Štedrá večera, v Japonsku novoročné Osečirjóri.
- Zdobia obydlie: to čo je na Slovensku vianočný stromček, by bola v Japonsku napríklad šimenawa z ryžovej slamy alebo kagamimoči.
- Dodržiavajú tradičné zvyky: na Slovensku idú ľudia na polnočnú omšu, v Japonsku idú 1. januára o polnoci alebo ráno na Hacumóde - pomodliť sa do budhistického alebo šintoistického chrámu.
- Podniky sú zatvorené, ulice poloprázdne lebo všetci sú doma s rodinou.

A čo z toho vyplýva? Ak chcete oslavovať vianoce v Japonsku, radšej ich presuňte na Nový rok. Nový rok tu má korene, a tak sa oň človek môže pokojne oprieť a oddýchnuť si. Od budúceho roka sa budem tešiť radšej naň. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?