Pažravé kuriatka

Autor: Slavka Sakata | 20.9.2011 o 2:21 | (upravené 20.9.2011 o 3:27) Karma článku: 10,17 | Prečítané:  1369x

Jedno kuriatko natrafí na hroznovú šupku, chytí ju do zobáčika a začne pobehovať naokolo. Desať ďalších ho začne naháňať aby mu ju vytrhlo. Kuriatko je v neriešiteľnej situácii - nemôže zastať, lebo by o vzácnu šupku okamžite prišlo, ale v behu ju nemá ako zjesť. A tak naháňačka pokračuje donekonečna.

Dnes ráno som kŕmila kuriatka. Okrem klasickej zmesi som im dnes výnimočne dala aj šupky z hrozna. Tu v Japonsku ľudia jedia z hroznových bobuliek iba dužinu, a šupku vypľúvajú. Zvyšky z nášho včerajšieho hrozna by inak išli do odpadu, a tak som ich skúsila primiešať do raňajok pre kuriatka.

Ale čo tie hroznové šupky narobili zmätku. Kuriatka sa išli na nimi potrhať. Namiesto zvyčajných mierumilovných raňajok ("každý si hrabe na svojej kôpke") sa ohrada s kuriatkami premenila na bojové pole. V jednej chvíli tri či štyri kuriatka bezhlavo pobehujú s fialovým fliačikom v zobáčiku, a ďalšie ich šialene naháňajú, vrážajúc do seba navzájom. Vrcholom je, keď sa niekoľko kuriatok zakvačí naraz do jednej šupky a preťahujú sa. Silnejší vyhráva. Aspoň dočasne.

Múdrejšie (či lenivejšie?) kuriatka sa po čase vrátia k raňajkám, hlúpejšie (či ambicióznejšie?) pokračujú v naháňačke, kým sa buď neunavia, alebo nezmocnia šupky (len aby o ňu zase prišli). Také isté šupky sa pritom povaľujú na zemi v kôpke krmiva nepovšimnuté. Hroznová šupka dostáva špeciálnu hodnotu až vtedy, keď sa je zmocní niektoré kuriatko, a ostatné mu začnú závidieť. Šupka, o ktorú nikto nemá záujem, je bezcenná. Šupka v zobáčiku susedovie kuriatka má nevyčísliteľnú hodnotu.

Najlepšie je, že kuriatka vydajú oveľa viac energie pri utekaní než získajú z kúska, za ktorým sa ženú. Výživné časti raňajok - životne dôležité karbohydráty a bielkoviny -  zostávajú na zemi nepovšimnuté.

Nepomohlo ani keď som v snahe ukončiť bitku potrhala šupky na menšie kúsky, aby sa ušlo každému. Kuriatkam nedošlo, že kúsok, ktorý som im podstrčila, je taký istý ako ten, ktorý sa snažia uchytiť od druhého kuriatka. Nejde ani tak o šupku samotnú, ako o boj o šupku druhého.

A ak sa aj nakoniec niektorému kuriatku podarí zmocniť vytúženej koristi, zistí, že to vlastne nie je až taká výhra (keby to bol aspoň červík!).

Keby len kuriatka boli v tej chvíli vedeli, ako sa podobajú na ľudí. Naháňajú sa za vecami, ktoré majú ostatní, vrážajú pritom do druhých, vydajú kopu energie, aby nakoniec zistili, že to za čím sa hnali, bola len hroznová šupka.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?