Rozmazaná úvaha o japonských službách

Autor: Slavka Sakata | 1.9.2012 o 10:09 | (upravené 1.9.2012 o 11:09) Karma článku: 11,74 | Prečítané:  827x

Veci nie sú čiernobiele. Mám známych, čo hovoria, že milujú Japonsko. A mám známych, ktorí ho nenávidia. No veci, ktoré na Japonsku niektorí milujú a iní nenávidia, sú často tie isté. Napríklad služby.

Japonskí predavači/predavačky, čašníci/čašníčky, hotelová recepcia, pracovníci pošty či banky, sú milí. Niekedy je úsmev fakt prirodzený, niekedy je trochu nasilu (viď mladých brigádnikov v convenience obchodoch). Ale vždy sú ochotní a slušní.

Táto úroveň služieb je jedna vec, ktorá sa veľa ľuďom na Japonsku páči.

"Iraššaimasééé!"

Iraššaimasé na vás kričia v Japonsku predavači namiesto pozdravu. Vy - zákazník, nepoviete nič. Žiadne konnničiwa, dobrý deň. Zákazník je pán, a pán nemusí byť extra milý. Stačí, aby nakúpil.

Aj ja už kričím iraššaimasé v našej tofu dielni, keď vojde zákazník, a automaticky zdvíham lícne svaly, aby hlas znel priateľskejšie. Tak nás učili na hlasovom tréningu v (japonskej) tlmočníckej škole. Jasné, že najlepšie je, keď je pozdrav od srdca. Ale aby to znelo ešte viac od srdca, pre istotu zdvihneme pri rozprávaní lícne svaly. (Pozor, aby z toho nebola grimasa.) Japonskí zamestnanci v službách majú lícne svaly zdvihnuté asi aj keď spia.

A toto iraššaimasé je niečo, čo niektorým cudzincom v Japonsku prekáža. Prehnaná milota a falošná srdečnosť. Vraj "Japonci sa pretvarujú."

Čo si vyberiete?

Môj názor: Znudených a neochotných tvárí som si na Slovensku v obchodoch a na úradoch užila dosť. Ochota, aj keď viem, že je len pracovne povinná a možno nie úprimná, je príjemnejšia. Byť milý k zákazníkovi, aj keď sa človek ráno pohádal s mamou alebo sa mu pokazilo auto, je znak profesionality, nie falošnosti. Aspoň tu v Japonsku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?